Relaxace

Festivaly

BEZRUČOVA OPAVA
Festival Bezručova Opava patří k nejstarším kulturním festivalům na území České republiky. Tento kulturní svátek nese od roku 1958 jméno nejznámějšího opavského rodáka Vladimíra Vaška (1867-1958) alias Petra Bezruče, který se proslavil zejména poezií sociálního protestu ve Slezských písních. Festival prošel mnoha proměnami a dnes nabízí pestrou škálu všech uměleckých druhů – literaturu, výtvarné umění, divadlo, film, hudbu. Každoročně festival naplňuje ve svém programu předem stanovené téma např.: „Žena v umění“, „Průniky a paralely současného umění“, „ S humorem do nového tisíciletí“, „Opava v Evropě, Evropa v Opavě“, „Česko-slovenská kulturní vzájemnost“, „Pocty a chvály“. Hosty festivalu jsou vynikající čeští, slovenští i zahraniční umělci a v programu bývají mnohokrát využity speciální umělecké projekty vzniklé na zakázku festivalu.
Web: www.opava-city.cz/bezrucovaopava

DALŠÍ BŘEHY
Festival Další břehy se zrodil v roce 1997 v hlavách dvou přátel spolupracujících dříve v oblasti rozhlasové práce – Jana Němečka a Petra Rotrekla. Multižánrový festival (divadlo, film, hudba a poezie), kde hlavním principem výběru programů je hledání inspirace, kreativita, hravost a hledání nových možností komunikace prostřednictvím umění, je zaměřen především na studenty středních a vysokých škol i všechny nonkonformně naladěné příznivce umění. Hlavním záměrem festivalových aktivit je nejen dovézt výborné umělce a představit pozoruhodné umělecké pořady, ale také v některých akcích probudit „domácí“ tvořivost a aktivitu i vznik nových uměleckých projektů a kreací.
Web: www.opava-city.cz/dalsibrehy

OPAVSKÝ PÁV

Opavský páv je mezinárodní studentský festival diváckého filmu. Je určen pro studenty filmových a obdobných vysokých škol, univerzit a středních škol bez rozdílu země působení. Pořadatelský tým festivalu tvoří především posluchači studijního oboru Audiovizuální tvorba Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Součástí programu přehlídky jsou soutěžní i nesoutěžní projekce, odborné workshopy a semináře a doprovodné kulturní akce. Soutěžní snímky hodnotí odborná porota (tvořená osobnostmi filmového a uměleckého průmyslu). Vítězové získávají věcné ceny, autor nejlepšího snímku pak uměleckou cenu Opavský páv.
Web: www.opavskypav.slu.cz

NA CESTĚ

Festival Na cestě je multižánrovým festivalem, pořádaným v Opavě od roku 2007. Představuje vybranou studentskou, amatérskou i profesionální kulturní produkci. Hlavními organizátory jsou studenti 3. ročníku oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Slezské univerzity v Opavě. Od roku 2011 je v rámci festivalu navázána spolupráce se studenty dalších oborů Slezské univerzity, a to zejména se studenty oborů Audiovizuální tvorba a Multimediální techniky. Poloprofesionální a profesionální umělci se festivalu účastní nově od roku 2013.
Web: www.festivalnaceste.cz/